Wymiana akumulatora w samochodzie przydarza się każdemu. Jest nieodłączny element posiadania auta. Niektórzy decydują się na taką wymianę we własnym zakresie, a inni wolą mieć pewność, że wszystko będzie zrobione jak należy i wolą udać się do specjalisty, który pomoże w wymianie. Na pewno na przestrzeni lat wymiana akumulatora staje się coraz trudniejsza, ponieważ coraz więcej rzeczy trzeba mieć na uwadze.
Wymiana akumulatora kiedyś i dziś
Wymiana akumulatora w nowym pojeździe jest dość skomplikowana. Poniżej zostały wypisane rzeczy, na które należy zwrócić uwagę wykonując tą czynność.
1. Zapisanie danych z akumulatora dotyczących np. ustawień radia i foteli. Są to spersonalizowane dane, które wykreował kierowca.
2. Wprowadzenie pojazdu w tryb uśpienia. Czynność ta powinna być wykonana przed odłączeniem akumulatora.
3. W przypadku gry oprogramowanie zarządzania energią nie zawiera funkcji identyfikacji należy wczytać akumulator do pamięci sterownika systemu zarządzania energią. Jeśli ktoś nie wykona tej istotnej czynności to naraża się na problemy związane z szybszym zużyciem akumulatora, odłączeniem zbiorników itd.
4. Po całym procesie bardzo ważne jest również wykasowanie błędów pamięci.
5. Następnie wystarczy wczytać wcześniej zapisane dane, które są spersonalizowane i przetestować auto w trasie.
Jak widać wymiana akumulatora w nowym pojeździe wiąże się z nową technologią, o której nie wszyscy kierowcy mają pojęcie. Należy być przy tym bardzo dokładnym i czasami warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wiedzą co robić.
Wymiana akumulatora dawniej była znacznie prostsza. Ogólny zarys został przedstawiony poniżej.
1. Odłączenie akumulatora i wyjęcie go z silnika.
2. Zdecydowanie czy do auta ma zostać wprowadzony nowy akumulator, czy kierowca decyduje się na podładowanie go.
3. Ostatnim krokiem jest włożenie akumulatora do pojazdu. Należy pamiętać o wszystkich ważnych kwestiach jak odpowiednie podłączenie biegunów i kabli. Osoby, które nie mają dużej wiedzy powinny unikać tego typu zadań.
Kiedy należy wymienić akumulator
Akumulatory w samochodach są bardzo istotnymi urządzeniami. Każdy kto posiada starsze auto przekonał się zapewne, że zima dla tego urządzania nie jest przyjazną porą roku. Akumulator potrafi odmówić pracy w najważniejszym dla kierowcy momencie. Warto zadbać o niego od początku, a także poznać czynniki, które dają znać, że coś się z nim dzieje.
Akumulator jest bardzo mocno związany z rozrusznikiem. Należy obserwować jego pracę i jeśli obroty, podczas uruchamiania silnika są mniejsze, oznacza to, że akumulator nie dostarcza odpowiedniej ilości prądu. Następnym ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że światła, podczas słabszej pracy akumulatora będą słabo świeciły. Te czynniki można zauważyć bez jazdy autem. Jest to wskazówka dla wszystkich, którzy wybierają się w daleką podróż, a nie wiedzą jak mogą sprawdzić działanie akumulatora.
Na co zwracać uwagę wymieniając akumulator
Skoro jest to tak istotny element każdego pojazdu, to prawdopodobnie każdego właściciela samochodu czeka jego wymiana. Warto, więc poznać najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę. Osoby, które tego nie zrobią mogą wydać błędnie pieniądze, które nie zawsze będzie można odzyskać w 100%.
1. Wymiary akumulatora
Różne auta mają różne wymiary miejsca na akumulator. Zbyt duże urządzenie może nie zmieścić się, a zbyt małe może być źle zamocowane przez co będzie luźne. Warto wymierzyć swoje miejsce na akumulator i pod to dobierać nowe urządzenie.
2. Bieguny
Rozmieszczenie biegunów jest bardzo istotne. Jeśli będą one ułożone odwrotnie, to może się okazać, że kable będą zbyt krótkie i będzie trzeba dokupić nowe, co wiąże się z kolejnym nieprzewidzianym wydatkiem.
3. Parametry
Każde auto powinno mieć dobrany akumulator pod swoje parametry. Nie sprawdza się tutaj zasada, że im mocniejszy, tym lepszy, ponieważ instalacja elektryczna pojazdu może sobie nie poradzić z tak dużym i pojemnym urządzeniem. Będzie to prowadziło do szybszego zużycia urządzenia, a jeśli okaże się, że było ono błędnie dobrane to sprzedawca może nie uwzględnić reklamacji.