Samochod-po-zimie
ArtykułyPoradnik Eksperta

Samochód po zimie – co należy w nim sprawdzić?

0

Zima jest bardzo trudnym okresem dla wszystkich właścicieli samochodów. To właśnie po okresie zimowym w autach odkrywa się najwięcej awarii, z którym potem trzeba sobie w umiejętny sposób radzić. Po zimie najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na kontrolną wizytę do warsztatu samochodowego, gdzie auto zostanie dokładnie sprawdzone przez fachowców, a wszelkie usterki będą mogły być odpowiednio wyeliminowane. W trakcie zimy najgorsze dla samochodów są:

  • duże opady deszczu,
  • bardzo niskie temperatury,
  • gwałtowne opady śniegu.

Samochód po zimie musi być naprawdę dokładnie sprawdzony, jeśli ktoś chce się nim poruszać w pełni bezpiecznie i nie narazić na żadne szkody swoich pasażerów, których będzie się nim przewoziło. Istnieją osoby, które się na tym znają, ale zdecydowanie lepiej takie czynności sprawdzające pozostawić fachowcom pracującym w warsztatach samochodowych. To oni wiedzą od czego zacząć kontrolę i na jakich elementach w samochodzie po okresie zimowym się skupić.

Samochód po zimie – sprawdzenie zawieszenia i układu hamulcowego

Sprawdzając samochód po zimie należy rozpocząć przede wszystkim od układu zawieszenia, ale też układu hamulcowego. Bardzo często zdarza się tak, że zawieszenie zaczyna szwankować, przez co później w trakcie jazdy można mieć duże nieprzyjemności, zwłaszcza jeśli ktoś rozwija na drogach naprawdę spore prędkości. Równie ważnym elementem jest wspomniany już układ hamulcowy. Wilgoć docierająca do tego układu jest bardzo dużym niebezpieczeństwem dla kierowców, ponieważ może przydarzyć się sytuacja, w której hamulce nie zareagują prawidłowo i dojdzie do jakiegoś poważnego wypadku komunikacyjnego. Na takie sytuacje należy być uczulonym i wszystko dwa razy sprawdzić, niż potem ma się żałować, że czegoś się zaniedbało. Kilka minut można poświęcić także układowi wydechowemu, czy aby na pewno wszystko w nim gra i działa on sprawnie. Trudne warunki zimowe dadzą o sobie znać nie tylko w starszych samochodach, ale też tych nowoczesnych.

Przegląd samochodu po zimie – skorzystanie z pełnego pakietu usług

W niektórych serwisach samochodowych kierowcy mogą skorzystać z pełnego pakietu usług, dzięki czemu samochód po zimie sprawdzony jest od A do Z i na pewno będzie można wyruszyć nim w dalszą trasę całkowicie bezpiecznie. Warto zdecydować się na takie pakiety, jeśli chce się mieć stuprocentową pewność, że każdy element działa poprawnie. Co prawda wiąże się to z nieco większymi kosztami finansowymi, jednak na takich przeglądach nigdy nie powinno się oszczędzać pieniędzy. W końcu chodzi tutaj nie tylko o przedłużenie żywotności samochodu i poszczególnych podzespołów, ale też o zdrowie i życie ludzkie. Niektórzy decydują się na oszczędzanie, wykonując przeglądy samodzielnie w swoich garażach. Należy mieć jednak ku temu pełne predyspozycje, dlatego też warsztat samochodowy jest zdecydowanie lepszym miejscem na realizowanie takich czynności. Przy okazji przeglądy wykonywane są tam zdecydowanie szybciej.

Troska o auto po zimie – kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych

Samochód po zimie może nie być w tak dobrej formie, w jakiej był przed zimą, dlatego też kierowcy muszą mieć to na uwadze decydując się na przeglądy. Niekiedy kierowca będzie zmuszony do wymiany niektórych podzespołów, co negatywnie odbije się na budżecie domowym, więc lepiej wcześniej odłożyć sobie nieco pieniędzy na zapas i przeznaczyć je właśnie na ewentualne koszty związane z przeglądem samochodu po zimie. Sprawdzając auto po zimie należy skupić się też na kontroli poziomu płynów eksploatacyjnych. Warto zbadać też ich jakość, ponieważ może być zdecydowanie obniżona, a to prowadzić będzie oczywiście do ich natychmiastowej wymiany. W pierwszej kolejności powinno skontrolować się olej silnikowy, nie można jednak zapomnieć również o płynie:

  • chłodzącym,
  • hamulcowym.

Solidnie przeprowadzone działania są kluczem do sukcesu, ponieważ wtedy na wiosnę można bez problemów udać się swoim samochodem nawet w bardzo długą trasę.

Przegląd auta po zimie – oświetlenie oraz klimatyzacja

Dokonując w swoim samochodzie kompleksowego przeglądu po okresie zimowym nie można zapomnieć o oświetleniu oraz klimatyzacji. Zwłaszcza klimatyzacja narażona jest w trakcie zimy na szwank, dlatego lepiej dokładnie ją zbadać, niż potem ma się okazać, że działa ona niepoprawnie i jazda w takich warunkach będzie dla kierowcy zupełnie niekomfortowa. Samochód po zimie może zainteresowanych niemiło zaskoczyć, jednak na takie przykre niespodzianki można się przygotować i im zapobiec.

Oświetlenie pełni w każdym samochodzie bardzo ważną rolę, więc jeśli ma się taką możliwość warto zbadać stan żarówek i świec. Niektóre żarówki mogą być przepalone, dlatego też będzie trzeba je jak najszybciej wymienić, jeśli ktoś będzie jechał np. w dłuższą podróż ze swoją rodziną. Pracownicy warsztatu samochodowego zajmą się tym jednak bardzo profesjonalnie, zaglądając w każdy zakamarek auta, które zostanie oddane do przeglądu. Dzięki temu nic nie umknie ich uwadze i wszelkie awarie zostaną bezzwłocznie wyeliminowane.

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Najlepszy pierwszy youngtimer

Następny artykuł

Zobacz także

Więcej w Artykuły