Akumulatory wręcz w ogromnym stopniu ułatwiają nam życie i codzienne funkcjonowanie. Warto więc wiedzieć o nich kilka istotnych kwestii, aby zabłysnąć w towarzystwie wiedzą i oczytaniem w tej kwestii. Czym warto się kierować, kupując nowy akumulator? Jak nie popełnić błędu? Poznaj także 4 ciekawostki związane z akumulatorami, dzięki którym z pewnością zabłyśniesz w towarzystwie!
O czym należy pamiętać, kupując akumulator?
Wystarczy spojrzeć w sieci, jak duży mamy wybór poszczególnych akumulatorów o różnych rodzajach i przeznaczeniu. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka ostrzec można jedynie różnice w kwestii marki. W jaki sposób należy dobrać akumulator, aby doskonale nadawała się do samochodu?
Zwracanie uwagi na parametry
Podczas zakupu nowego akumulatora bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na kilka ważnych parametrów, takich jak na przykład rozmieszczenie biegunów dodatniego i ujemnego. Ma ono ogromne znaczenie, gdyż ma ono związek z instalacją elektryczną w danym egzemplarzu samochodu. Obecnie konstrukcje akumulatorów tworzone są w taki sposób, aby miały jak najmniej kabli i nie przeszkadzały podczas napraw. Wszystko to sprawia, że dopasowanie biegunów musi odpowiadać instalacji elektrycznej samochodu, gdyż w przypadku, kiedy akumulator będzie miał za krótkie kable, jego montaż w samochodzie będzie zwyczajnie niemożliwy. Biegunowość akumulatora oznaczana jest za pomocą symboli ,,L+” oraz ,,P+”. Oznaczenie P+ mówi o tym, iż biegun dodatni zlokalizowany jest o prawej stronie naszego akumulatora. L+ oznacza analogicznie, iż biegun dodatni zlokalizowany jest po jego lewej stronie.
Pojemność i napięcie akumulatora
Pojemność wyrażana jest w amperogodzinach. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. Zazwyczaj warto kupić akumulator o nieco większej pojemności, niż zalecana, gdyż zakup akumulatora o zbyt małej pojemności może prowadzić do problemów z uruchomieniem pojazdu. Pojemność ta może być jednak większa maksymalnie o 10%, niż wartość, jaka określona została przez producentów danego pojazdu. Napięcie nierzadko pomijane jest przy jego specyfikacji. Dziś niemal wszystkie samochody mają instalacje o napięciu 12 Volt, dlatego nasz akumulator musi mieć dokładnie takie napięcie, aby odpowiadał wymogom instalacji elektrycznej.
4 ciekawostki o akumulatorach!
1. Największy akumulator
Największy akumulator znajduje się na Alasce w Fairbanks. Jeżeli w mieście tym wysiadłoby tradycyjne zasilanie, wówczas wielkość akumulatora pozwala na to, aby przywrócić prąd mieszkańcom. To stosunkowo oddalone miejsce od reszty cywilizacji dlatego takie rozwiązanie wydaje się niemal doskonałym pomysłem. Akumulator oglądany jest przez ludzi z całego świata.
2. Pierwsza bateria
Powstanie pierwszej baterii szacuje się na około 2000 lat temu. Nikt wtedy nie miał tak naprawdę pojęcia, czemu taka bateria mogłaby służyć. Bateria została odnaleziona niedaleko Bagdadu przez robotników, którzy zajmowali się tamtejszą budową. Bateria ta składała się w zasadzie ze słoika wykonanego z gliny, płynu przypominającego ocet, niewielkiego żelaznego pręta oraz cylindra miedzianego umieszczonego wokół. Niestety wielu naukowców nie jest zgodnych, co do tego, iż faktycznie była to bateria. Wiele osób jest zgodnych, co do tego, że przed ot ten służył do złocenia przedmiotów.
3. Nastanie rewolucji
Od czasu wynalezienia tego wynalazku, wiele rzeczy uległo zmianie. Świat doczekał się uzyskiwania prądu między innymi z żab oraz innych zwierząt. Ponadto obecnie możliwe jest wykonanie baterii, która mogłaby przetrwać nawet całe stulecia. Baterie produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach, aby wprawić w ruch dane urządzenie. Między innymi duże akumulatory mogą służyć do zasilania samochodu. Bez akumulatora odpalenie pojazdu nie mogłoby się udać.
4. Alternatywy w produkcji akumulatorów
Mówi się o tym, iż niedługo skończą się surowce, z których produkowane są akumulatory. Twórcy obmyślają więc zamienniki, które mogłyby ten problem wyeliminować. Jedną z propozycji naukowców jest drewno. Twierdzą oni, iż drewno doskonale mogłoby ochronić elektrolit przed wyciekiem.