Mercedes to marka premium, która przez wiele lat cieszyła się nienaganną opinią wśród użytkowników. Aktualny mistrz świata konstruktorów Formuły 1 konsekwentnie wdraża swoja strategię „Ambition2039”. Plan Mercedesa ma dwa ważne cele, są nimi ekologia i rozwój technologiczny. Warto jest przyjrzeć się szczegółom tego projektu.
Czym jest i jakie założenia ma „Ambition2039”?
Człon Ambition nie jest tutaj przypadkowy. Jest to szalenie skomplikowany plan stawiający na to, iż pełna gama Mercedesa do 2039 roku stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Optymalizacja metod produkcji, wykorzystywanie źródeł odnawialnych i przede wszystkim ekspresowy postęp to warunki absolutnie konieczne do jego realizacji. Zmian wymagają również ogniwa napędowe pojazdów, bo oprócz procesu produkcji, zachodzi również emitowanie spalin podczas eksploatacji.
Ogromne wyzwanie
Do roku 2039 zostało tylko dwadzieścia lat. W świecie motoryzacji to bardzo krótki okres. Biorąc pod uwagę prace projektowe, testy i przygotowanie linii produkcyjnych, każdy kolejny model musi być gotowy już nieco rok przed jego oficjalną premierą. Dodając do tego okres produkcji każdego modelu zostają nam maksymalnie cztery generacje każdego modelu do wprowadzenia zerowej emisyjności. Realne wyliczenia mówią nawet o trzech generacjach. Biorąc pod uwagę fakt, iż od stu lat mamy do czynienia z rozwojem silników spalinowych i ich usprawnianiem, szalenie trudnym zadaniem będzie rewolucja w kwestii napędu. Ponadto konieczne będzie przebudowanie linii produkcyjnych i restrukturyzacja zasilania fabryk.
Małymi krokami do przodu
Na uwagę jednak zasługują dotychczas podjęte przez Mercedesa kroki w kierunku obniżenia oddziaływania na środowisko i emisji szkodliwych gazów. Po Jaworem powstaje nowoczesna fabryka, która ma być modelową dla całego koncernu w kwestiach ekologicznych. Wykorzystywana będzie tutaj między innymi energia pochodząca z wiatru. Planowane są również inwestycje w panele solarne. Ewolucja następuje także przy wyborze materiałów do produkcji. Aż 85% komponentów obecnie produkowanych Mercedesów nadaje się do poddania procesowi recyklingu i wartość ta rośnie z każdym kolejnym modelem. Podjęte już działania stale zmniejszają obciążenie środowiska naturalnego.
Źródła napędu
Wspomniane już wcześniej silniki spalinowe to najsłabsze ogniwo całego planu. Z tego też powodu nacisk położony jest na ogniwa paliwowe F-CELL. Planem Mercedesa jest stosowanie ich w niedługim czasie we wszystkich autobusach miejskich ze względu na rosnące zanieczyszczenie miast i problem smogu, a także ułatwioną rozbudowę infrastruktury. Budowa infrastruktury dla wodoru i innych nowoczesnych i ekologicznych paliw ma pociągnąć za sobą popularyzację taksówek i pojazdów używanych głównie w miastach zasilanych paliwami ograniczającymi emisję do zera. Duża rola w tym planie jest również rządów i samorządów poszczególnych krajów i regionów. Dopłaty i ulgi dla ekologicznych pojazdów, a także wsparcie w budowie punktów tankowania ogniw lub ładowania samochodów elektrycznych to bardzo ważna pomoc w realizacji „Ambition2039” czego Mercedes nie ukrywa.
Partnerzy Mercedesa także muszą być EKO
Osiągnięcie zerowej emisji to nie pusty slogan reklamowy, o czym Mercedes przekonuje nas kolejnym swoim działaniem. Zajął się on promocją ekologicznych rozwiązań również w kwestiach dostaw. Partnerzy firmy zajmujący się utrzymaniem łańcucha dostaw również zachęcani są do stosowania coraz bardziej ekologicznych metod takich jak chociażby kolej elektryczna lub nowoczesne samochody ciężarowe spełniające normę EURO 6. Ponadto prowadzona jest także szeroko zakrojona akcja promocyjna rozwiązań ekologicznych zarówno w formie zachęcania klientów, jak i informowania partnerów, a także współpraca ze szkołami i uczelniami technicznymi w postaci konkursów, praktyk i wzajemnej wymiany pomysłów. Powstała też specjalna aplikacja pomagająca właścicielom i użytkownikom elektrycznych Mercedesów na wyszukiwanie stacji ładowania, co znacznie ułatwia korzystanie z najbardziej ekologicznego zasilania w dzisiejszych czasach.