Jak-wydluzyc-zywotnosc-akumulatora
Jak-wydluzyc-zywotnosc-akumulatora
ArtykułyPoradnik Eksperta

Jak wydłużyć żywotność akumulatora?

0

Jeżdżąc na co dzień jakimś pojazdem, zainteresowani mają styczność z akumulatorami. Oczywiście niezależnie od posiadanego modelu, powinno się o nie jak najlepiej dbać. Nie zawsze jest to łatwe, jednak wykonanie kilku podstawowych czynności może całkowicie załatwić sprawę. Troska o akumulator sprawi, że wydłuży się jego żywotność, a więc oszczędzi się nieco pieniędzy na jego eksploatacji. Przede wszystkim, należy rozpocząć od kwestii montażu akumulatora w pojeździe. Nie może to być zrobione byle jak, ponieważ wtedy akumulator szybko się rozładuje lub przestanie poprawnie działać i kierowcy będą mieli spore problemy. Urządzenie musi być zamontowane prawidłowo, mocno i stabilnie, w wyznaczonej do tego pozycji. Jeśli ktoś nie ma o tym pojęcia, powinien udać się do warsztatu samochodowego, gdzie taka czynność zostanie zrealizowana od ręki. Dzięki temu kierowca może mieć pewność, że wszystko zostało wykonane dobrze.

Jak dbać o własny akumulator?

Żywotność akumulatora to bardzo ważna sprawa, ponieważ jeśli się obniży, wtedy można narazić się na dodatkowe koszty. W takich sytuacjach należy zadbać o to, aby nie rozładowywać akumulatorów do końca, ponieważ w krótkim odstępie czasu można mieć z nimi naprawdę bardzo duże kłopoty, przez co będzie trzeba pomyśleć o zakupie nowego sprzętu. To dość spore koszty finansowe, więc lepiej się przed tym uchronić, dbając o to, co robi się na co dzień.

Jeśli kierowcy korzystają z pojazdów rzadziej niż dwa razy w tygodniu, doładowywać własny akumulator można przy pomocy prostownika. Jest to zdecydowanie najbardziej wygodna opcja, dająca odpowiednie rezultaty. Przy okazji żywotność akumulatora będzie mogła na tym zyskać i kierowcy nie będą musieli martwić się o to, że posiadają na stanie zużyte urządzenia, które nadają się jedynie do wymiany. Ważną kwestią jest także sprawdzenie stanu elektrolitu, a więc czy nie ma go zbyt mało, ale też czy zakrywa płyty. Jeśli tak się nie dzieje, natychmiastowo powinno się dolać wody destylowanej. Można to uczynić w profesjonalnym zakładzie, aby po drodze nie doszło do jakichś nieprzewidzianych sytuacji, mogących zakończyć się katastrofą.

O jakich czynnościach nie można zapomnieć?

Troszcząc się o żywotność akumulatora nie można zapomnieć również o takich czynnościach jak:

  • sprawdzenie gęstości elektrolitu (z pomocą aerometru),
  • sprawdzenie napięcia ładowania akumulatora (można uczynić to nawet raz na pół roku),
  • odpowiednie przykręcenie klem.

Zaniedbując powyższe czynności można mieć pewność, że akumulator w pojeździe długo nie wytrzyma i właściciele będą niejako zmuszeni do tego, aby rozejrzeć się za nowym. Warto oszczędzić sobie takich wydatków, ponieważ doprowadzić mogą jedynie do zrujnowania budżetu domowego, a na to nie da się przygotować. Akumulator to jeden z najważniejszych elementów w każdym pojeździe, dlatego też nieodpowiednie dbanie o takie urządzenie może zakończyć się tragedią. Bolce akumulatora powinny być regularnie sprawdzane, czyszczone oraz smarowane wazeliną. Wtedy cała konstrukcja będzie działała wydajniej i sprawniej.

Utrzymanie czystości

Jeśli właściciel chce sobie zapewnić, aby żywotność akumulatora nie została skrócona, trzeba zadbać o to, aby był on w pełni czysty. Oczywiście wiąże się to z dużo większym zaangażowaniem w realizowane prace, ale można mieć pewność, że na akumulatorze nie znajdą się żadne niebezpieczne zanieczyszczenia, które mogą w konsekwencji prowadzić do różnego rodzaju awarii.

Brudne lub mokre urządzenia mogą bardzo szybko się rozładować, a co najgorsze zużyć. Nie powinny być też ochlapane na zewnątrz elektrolitem, więc trzeba co jakiś czas sprawdzić ich stan techniczny. W sytuacji, gdy właściciele obawiają się, że nie zrobią tego dobrze, zawsze mogą poprosić o pomoc pracowników warsztatów samochodowych, którzy będą wiedzieli, jak mają się za to zabrać. Złe działanie doprowadzają do tego, że akumulatory się zużywają i po pewnym czasie nie nadają się już kompletnie do niczego, a więc zainteresowanym pozostanie jedynie zakup nowego.


KUP ONLINE – ładowarka automatyczna

5/5 (1)

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

W jakich sytuacjach powinno się korzystać ze specjalnych akumulatorów?

Poprzedni artykuł

Wymiana akumulatora- wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Następny artykuł

Zobacz także

Więcej w Artykuły