Jak wybrać właściwą kamerę samochodową?
Jak wybrać właściwą kamerę samochodową?
Poradnik Eksperta

Jak wybrać właściwą kamerę samochodową?

0

Przy wyborze kamery samochodowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz ceny i parametrów, kamera samochodowa powinna być dopasowana do pojazdu. Coraz więcej kierowców korzysta z tego rodzaju rozwiązania – kamera samochodowa gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ w razie niegroźnej stłuczki lub poważniejszego wypadku – dokumentuje cały przebieg zdarzenia.

Jak wybrać właściwą kamerę samochodową?

Często, jedną z pierwszych kwestii, na które zwraca się uwagę jest cena produktu. Podobnie jak w przypadku wielu innych przedmiotów – cena często idzie w parze z jakością. Technologia kamer samochodowych nieustannie zmierza w coraz bardziej nowoczesnych kierunku, a zatem im droższa jest kamera samochodowa, tym więcej funkcji będzie spełniać. Warto dokładnie zweryfikować swoje oczekiwania. Jeśli kamera samochodowa ma służyć wyłącznie do nagrywania trasy pojazdu w ruchu ulicznych – postawienie na wiele innych funkcji kamery może okazać się nieopłacalne. Na szczęście szeroka gama dostępnych na rynku kamer samochodowych obejmuje zarówno modele z podstawową funkcjonalnością, jak złożone urządzenia z innowacyjnymi funkcjami (np. GPS), które zaspokoją nawet najwyższe wymagania techniczne .

Prosta kamera samochodowa

Jeśli urządzenie ma wyłącznie rejestrować np. codzienną podróż do pracy, posiadanie wymyślnej kamery nie będzie konieczne. Można postawić na podstawowy model z kartą pamięci, która odpowiada przynajmniej czasowi podróży (od punktu A do punktu B). Warto jednak pamiętać, że większość trasy zostanie zarejestrowana przez najmniejsze karty pamięci wraz z nagrywaniem w pętli, które usuwa stare filmy, aby zrobić miejsce dla najnowszych. Jedyną prawdziwą wadą jaką może wykazywać się tani i prosty model kamery samochodowej jest jakość nagrywanego obrazu. Warto mieć na względzie, ze rozdzielczość kamery powinna pozwolić na wyraźne nagrywanie numerów tablic rejestracyjnej pojazdów poruszających się w pobliżu. Jeśli wybierze się  urządzenie rejestrujące, które tworzy filmy w rozdzielczości 640 x 480 pikseli, film odtwarzany na komputerze będzie miał mniejszy rzeczywisty rozmiar na ekranie niż nagranie wykonane w jakości HD, które jest ponad dwukrotnie większe niż liczba pikseli. Jakość obrazu w niższej rozdzielczości może być również nieco (tylko w niewielkim stopniu) bardziej zamazana. Obie rezolucje wykonają zadanie polegające na rejestrowaniu i przechowywaniu każdego wypadku drogowego, który może wystąpić. Wybierając w oparciu o jakość obrazu, kamery w wersji HD są lepsze pod względem szczegółów, a także mogą być łatwo przenoszone do oglądania na telewizorze HD (większość kamer samochodowych HD ma port HDMI OUT i odprowadzenie).

Kamera samochodowa z GPS

Kamery samochodowe z wbudowanym GPS są na ogół trzykrotnie droższe od standardowych samochodowych kamer wideo. Wszystkie wymagają dodatkowego oprogramowania, które należy zainstalować  w swoim komputerze. Oprogramowanie służy do łączenia rzeczywistego nagrywania wideo z GPS Google Maps i innymi danymi w celu wyświetlania na ekranie w tym samym czasie, podczas gdy standardowa kamera samochodowa będzie uruchamiana przez zwykłe oprogramowanie wideo, takie jak Windows Media Player, samodzielnie. Specjalistyczne oprogramowanie pokaże również mapę z ikoną pokazującą, gdzie dokładnie na mapie znajduje się pojazd. Oprócz tego, zanotowane zostaną takie dane jak aktualna prędkość pojazdu, kierunek jego podróży a także różnego rodzaju manewry np. gwałtowne hamowanie. Taki model może mieć świetne zastosowanie w przypadku posiadania floty samochodowej, taksówek i pojedynczych samochodów służbowych.

Nagrywanie w pętli – idealne na długą trasę

Nagrywanie w pętli to metoda przechowywania karty pamięci, która umożliwia ciągłe nagrywanie po zapełnieniu pamięci aparatu. Filmy są przechowywane w kawałkach bloków x minut (x to czas trwania w minutach – który można wybrać). Gdy karta SD zostanie zapełniona, najstarszy fragment jest usuwany, a jego gniazdo pamięci jest używane do bieżącego widoku drogi podczas dalszej jazdy. Oznacza to, że mimo wyczerpania limitu pamięci, można kontynuować bezpieczną jazdę, wiedząc, że każdy wypadek zostanie złapany na kamerę niezależnie od tego, jak długo trwa podróż. Jest to idealne rozwiązanie dla długich podróży autostradowych i oznacza, że właściciel nie musi się martwić, że zabraknie pamięci na jego karcie. Wszystkie modele kamer mogą być podłączone do gniazda zapalniczki w samochodzie – 12 / 24V. Wbudowany ekran LCD jest zwykle poręczny przez co pozwala kierowcy na optymalne ustawienie kamery.

Kamera samochodowa to bardzo przydatny gadżet. Ceni go zarówno policja jak i niektóre firmy ubezpieczeniowe, które mogą  oferować specjalne zniżki dla kierowców, których pojazdy są wyposażone w kamerę samochodową. W razie ewentualnego wypadku, nagranie zabezpieczone na karcie SD stanowi niezbity dowód. Nawet w sprawach, w których wina któregoś z kierowców nie do końca była jasna. Kamery samochodowe stały się również nieodłącznym narzędziem pojazdów komunikacji miejskiej i taksówek.

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Jak dbać o samochód latem?

Poprzedni artykuł

Jak długo powinno się ładować akumulator?

Następny artykuł

Zobacz także