Akumulator to bardzo ważna część naszego samochodu. Wiedzą o tym doskonale ci, którym kiedykolwiek odmówił on posłuszeństwa. Aby tego uniknąć, wystarczy poznać zasady właściwej obsługi akumulatora i wcielić je w życie. Da nam to poczucie bezpieczeństwa i przyniesie oszczędności, gdyż dobrze użytkowany akumulator posłuży znacznie dłużej.
Jak kupić właściwy akumulator.
Zanim zaczniemy obsługiwać akumulator, musimy go najpierw kupić. Wybór odpowiedniej baterii ma zasadnicze znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania. Najważniejszą zasadą jest trzymanie się zaleceń producenta. Warto wybrać największą sugerowaną pojemność, ale nie przekraczać jej. Jeśli to zrobimy, akumulator będzie stale niedoładowany, a to skróci jego żywotność. Zwróćmy również uwagę na wartość prądu rozruchowego. Samochody z silnikami benzynowymi nie potrzebują tak wiele energii do rozruchu jak silniki diesla, więc w ich wypadku nie ma sensu przepłacanie za wyższe parametry.
Kolejną ważną rzeczą jest rozmiar akumulatora oraz jego kształt. Musimy sprawdzić czy zmieści się od pod maską naszego pojazdu. Należy również sprawdzić umiejscowienie i rozmiar klemów, gdyż występują one najczęściej w dwóch standardach.
Gdy już wiemy jaki akumulator chcemy kupić, pora zastanowić się gdzie go kupić. Najlepszym rozwiązaniem są sklepy specjalistyczne. Oferują one fachową obsługę klienta i szeroki asortyment. Dbają również o odpowiednie magazynowanie akumulatorów. Jeśli widzimy akumulator pokryty grubą warstwą kurzu, obity bądź zachlapany elektrolitem, powinniśmy sobie odpuścić jego zakup.
Właściwy montaż i obsługa akumulatora
W samochodach starszego typu wymiana akumulatora nie jest wielką trudnością. W nowszych konstrukcjach, wyposażonych w system Start-Stop bądź systemy zarządzania energią, jest to o wiele bardziej skomplikowana czynność. Lepiej powierzyć to zadanie fachowcom, gdyż możemy utracić dane, które przechowuje system zarządzania energią (informacje o akumulatorze, ustawienia radia, ustawienia pamięci foteli itp.).
Sami możemy za to zadbać o właściwe użytkowanie akumulatora. Oto lista rzeczy, które negatywnie wpływają na jego stan.
Częste krótkie jazdy – akumulatory zdecydowanie wolą dłuższe dystanse. Przez pierwsze kilka kilometrów alternator nie zdąży doładować baterii, przez co z każdym następnym odpaleniem silnika energii będzie coraz mniej. Warto planować trasę tak, by tego uniknąć. Jeśli już musimy się często zatrzymywać, kontrolujmy stan naładowania i w razie potrzeby doładujmy akumulator.
Zbyt wysoki pobór energii w stanie spoczynku – nie należy przesadzać z używaniem radia, nawiewu, czy ładowaniem telefonu gdy silnik jest wyłączony. Może to spowodować znaczne zużycie energii akumulatora, którego alternator nie będzie w stanie skutecznie wyrównać. Regularnie kontrolujmy też natężenie postojowe, gdyż jego zawyżona wartość jest jedną z najczęstszych przyczyn rozładowywania się akumulatorów.
Awaria instalacji elektrycznej – jeśli instalacja w naszym samochodzie nie działa właściwie, akumulator będzie głównym poszkodowanym. W celu jego prawidłowego działania, dużą uwagę należy też przywiązać do stopnia zużycia alternatora oraz rozrusznika.
Zbyt rzadkie badanie poziomu napięcia i czyszczenie – szczególnie warto zbadać napięcie akumulatora po dłuższym czasie nieużywania go. Jeśli woltomierz wykaże zbyt niskie napięcie, baterię trzeba koniecznie doładować. Permanentne niedoładowanie akumulatora znacznie obniża jego wydajność i skraca żywotność.
Ekspozycja na skrajne temperatury – gdy nie korzystamy z samochodu przez kilka dni a na zewnątrz szaleje mróz, warto wyciągnąć baterię i przechować ją w domu bądź garażu. Niskie temperatury wpływają na wydłużenie czasu ładowania. Trzymanie go w temperaturze pokojowej pozwoli uniknąć niemiłej niespodzianki przy odpalaniu. Wysoka temperatura sprzyja samorozładowaniu akumulatora, dlatego w upalne dni dbajmy o jego pełne naładowanie.
Aby jak najdłużej korzystać ze sprawnego i efektywnego akumulatora, warto mu poświęcić chwilę uwagi. Zalecane profilaktyczne czynności eksploatacyjne nie są trudne ani czasochłonne, a właściwa obsługa akumulatora pozwoli znacznie przedłużyć czas jego działania.