Odpowiednie ładowanie akumulatora to czynność niezwykle istotna, jeśli chce się, aby akumulator działał poprawnie. Nie da się jednak konkretnie określić, jak długo powinien być ładowany akumulator. Zależy to głównie od konkretnego modelu, który znajduje się w posiadaniu kierowcy. Zawsze można zaczerpnąć informacji na ten temat ze strony producenta, aby móc się dowiedzieć w jaki sposób ładować akumulator i jak długo powinien być realizowany taki proces. Samoczynne działanie bez posiadania odpowiedniej wiedzy może doprowadzić do wielu szkód, w konsekwencji czego niektórzy będą zmuszeni do wymiany akumulatora na nowy. Wiąże się to z ogromnymi kosztami finansowymi, więc jak widać wyraźnie lepiej zapobiegać, niż naprawiać.
W jaki sposób powinno się ładować akumulator?
Ładowanie akumulatora może przebiegać na wiele sposobów. Jednym z bardziej bezpiecznych jest użycie inteligentnego prostownika. Powinien posiadać elektryczny sterownik prądu, dzięki czemu posługiwanie się takim narzędziem nie będzie dla nikogo problematyczne. Wykorzystanie takich prostowników jest coraz bardziej popularnym procesem, ponieważ w ten sposób można bezpiecznie i bardzo szybko naładować swój akumulator, niezależnie od tego, jaki model w danym momencie będzie się ładowało. Ważne jest również to, aby wykorzystywany prostownik posiadał funkcję stabilizacji napięcia. Umiejętność radzenia sobie bez tej funkcji wymaga sporego doświadczenia, dlatego nie każdy kierowca będzie wiedział jak ma się za to zabrać.
Ładowaniem akumulatorów mogą się też zająć kierowcy z wieloletnim stażem za kierownicą, którym można swobodnie powierzyć realizowanie takiej czynności. Oczywiście w rodzinie zawsze znajdzie się ktoś kto posiada taką wiedzę i będzie w stanie wykorzystać ją w praktyce. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie, lepiej odłożyć ładowanie akumulatora na bok i przyjrzeć się, jak robi to profesjonalista. Przy pomocy sterownika inteligentnego swój akumulator można naładować do bezpiecznej wartości, wynoszącej 14,4 V. Jest to bardzo rozsądne działanie, ponieważ dzięki temu na pewno nie dojdzie do żadnych przeciążeń, które mogłyby skutkować tym, że akumulator będzie się nadawał jedynie do wyrzucenia.
Ładowanie a różne rodzaje akumulatorów
Przy ładowaniu akumulatora niezwykle istotnym czynnikiem jest to, na jakim konkretnie rodzaju się pracuje. Oto kilka cennych wskazówek dla wszystkich kierowców:
- akumulatory konwencjonalne powinno się ładować minimum 2 godziny, najlepiej do wartości 14,4 V. Wartość prądu powinna być w tym przypadku równa 10 procent wartości całego akumulatora,
- akumulatory hermetycznie zamknięte – należy ładować przynajmniej dwie godziny. Pierwszy etap polega na ładowaniu prądem stałym o wartości około 15 A, aż osiągnie się pułap 14,4 V. Następnie należy przejść na wartość prądu wynoszącą 2 procent wartości akumulatora. Ważne jest też pilnowanie temperatury, która w żadnym momencie nie powinna przekroczyć 50 stopni Celsjusza.
Jak widać ładowanie akumulatora wcale nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób, które wcześniej nigdy nie zajmowały się samodzielnie realizowaniem takich procesów. W obu opisanych wyżej przypadkach ważne jest jednak to, aby po naładowaniu akumulatora z pomocą prostownika odłożyć go później przynajmniej na 12 godzin, a nie wkładać od razu do samochodu. Dzięki temu z pewnością nie skróci się jego żywotności. Ładowanie powinno być bardzo dobrze zaplanowane, np. przez pracownika warsztatu samochodowego, gdy ktoś nie chce się tym zajmować samemu. Przy dokładnym zaplanowaniu na pewno nie dojdzie do żadnych przeciążeń oraz przegrzania akumulatora. Jeśli zaniedba się ten proces, istnieje duża szansa, że będzie trzeba kupować nowy akumulator do swojego samochodu, a to związane jest z kolejnymi wydatkami.
Kontrola procesu ładowania akumulatora
Ładowanie akumulatora nigdy nie może być pozostawione samo sobie. Zawsze należy czuwać kontrolę nad takim procesem. Oczywiście czynność będzie trwała minimum 2 godziny, ale można ustawić akumulator w takim miejscu, że co jakiś czas będzie się na niego jedynie rzucało okiem. Wiadomo, że nie trzeba stać nad takim akumulatorem przez całe dwie godziny, ale powinien się on znajdować na widoku kierowcy. Dzięki temu nie dojdzie do awarii. Przeładowanie akumulatora może skutkować jego ponownym rozładowaniem, a to będzie oznaczało, że daną czynność będzie trzeba powtórzyć. Chyba nikt nie ma tyle czasu, aby przez cały dzień siedzieć nad akumulatorem i patrzeć jak się on ładuje.
Należy zaznaczyć, że proces ładowania w nieco starszych modelach może zostać wydłużony. Nie jest wcale powiedziane, że w każdym przypadku ładowanie będzie trwało zaledwie dwie godziny. Czasami trwa to dłużej i należy się na takie sytuacje przygotować. Najważniejszą zasadą jest to, aby wartość osiągnęła pułap 14,4 V, wtedy wszystko powinno być dobrze. Zbyt szybki montaż akumulatora w samochodzie, po jego naładowaniu, może zakończyć się negatywnie, ponieważ zachodzi prawdopodobieństwo, że bardzo szybko akumulator ponownie się rozładuje.