Myśląc o przygotowaniu samochodu pod kątem wymagań danej pory roku zazwyczaj mamy na myśli zimę. Trzeba wymienić opony ze względu na śnieg i śliską nawierzchnię, zadbać o zabezpieczenie lakieru przed szkodliwym, działaniem soli używanej do dróg, czy też zadbać o auto pod kątem eksploatacji przy niskiej temperaturze powietrza. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest przygotowanie samochodu do użytkowania go… latem. Upały nie wiążą się wyłącznie z dyskomfortem związanym z użytkowaniem pojazdu bez klimatyzacji. Stanowią one wyzwanie dla prawidłowej pracy m.in. akumulatora. Kwestie związane z samochodem latem przede wszystkim wiążą się z bezpieczeństwem.
Jak dbać o samochód latem?
Zabójczy upał
Temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza na zewnątrz daje nawet… 90 stopni w samochodzie. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zabójcza temperatura. Nie mówimy teraz o sytuacji kiedy jedziemy samochodem i może otworzyć okno. Mówimy o „zamkniętej puszce”, kiedy samochód stoi przykładowo na parkingu. Tylko osoba bez wyobraźni może w tej pułapce zostawić zwierzę albo dziecko. Tylko na moment, tylko na czas zakupów – w tej sytuacji liczy się każda minuta. Nie muszę dodawać, jak dla bezbronnego stworzenia może się to skończyć…
Spójrzmy na całą sprawę z pozycji osoby przechodzącej obok rozgrzanego samochodu. Jeśli zauważymy, że w czasie upału w samochodzie jest zamknięte dziecko albo zwierzę to w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy któreś drzwi nie są przypadkiem otwarte. Jeśli nie, nie miejmy oporów – natychmiast zbijmy szybę. To nie jest akt wandalizmu – to akt ratowania życia. Zbijmy szybę, która znajduje się najdalej od zamkniętego stworzenia, żeby nie zrobić mu krzywdy.
Co z osobą, która zamknęła dziecko albo zwierzę w samochodzie w upał? Grozi jej odpowiedzialność karna. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to słuszne działanie.
Klimatyzacja
Dobrodziejstwem techniki na upalne dni jest klimatyzacja. Jednak jak wiadomo – jak każda rzecz i ona (a raczej środek w niej zawarty) się zużywa. W takim wypadku należy pojechać do profesjonalnego serwisu, gdzie za ok. 150 zł nasza klimatyzacja zostanie napełniona nowym czynnikiem. To dużo, więc wiele osób z tego rezygnuje. Handlarze wpadli jednak na pomysł w myśl zasady „Polak potrafi”. Zaczęli napełniać klimatyzację LPG. Efekt ten sam, klimatyzacja spełnia swoje zadanie, ale ryzyko użytkowania takiego samochodu jest znacznie większe. Gaz może się zapalić i doprowadzić do tragedii.
Lepiej wydać więcej i jeździć bezpieczniej niż oszczędzać na swoim życiu…
Jakie awarie mogą przydarzyć się latem?
Akumulator jest jednym z tych urządzeń w samochodzie, o które drżymy szczególnie zimą. Czy odpalimy auto? Czy akumulator się nie rozładuje? Jednakże lato to również pora roku mająca na niego spory wpływ. Wskutek wysokich temperatur, pozostawiony na dłuższy czas samochód może… nie odpalić. Dzieje się tak, ponieważ płyn znajdujący się w nim zaczyna w upalne dni parować.
Wysokie temperatury mają ogromny wpływ na elektrykę w samochodzie, dlatego wskutek przegrzania może przestać działać klimatyzacja.
Bezwzględnie przed wyruszeniem w drogę trzeba sprawdzić ilość płynu chłodzącego, żeby nie doprowadzić do awarii silnika. Należy również dbać o odpowiednią ilość paliwa, aby nie uszkodzić pompy paliwa. Upałów nie lubi również turbosprężarka.
Oprócz tego gorące temperatury mogą oczywiście powodować wyginanie i zniekształcanie się plastikowych elementów. Warto zatem zadbać o przykrycie deski rozdzielczej srebrną matą i tym samym zapobiegnięciu jej nagrzaniu się.
Zanim wyruszymy w wakacyjną podróż powinniśmy sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Ma to istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżowania. Lato to czas, kiedy nawierzchnia dróg nie ułatwia jazdy. Rozgrzana wskutek upału, później mokra od deszczu – bardzo łatwo stracić w takich warunkach przyczepność do podłoża, nie mówiąc już o znaczącym wpływie na drogę hamowania. Zbyt niskie ciśnienie w oponie, gorąca jezdnia – nietrudno o rozerwanie opony i doprowadzenie tym samym do tragedii. Obecnie samochody posiadają systemy kontroli ciśnienia w oponach. Dzięki temu kierowca widzi, że powinien udać się uzupełnić brak.
Lato – czas wzmożonej czujności
Samochód latem jest narażony na szereg zagrożeń płynących ze środowiska. Są to zarówno wysokie temperatury jak i następujące zazwyczaj po nich gwałtowne burze z silnym wiatrem. Trzeba mieć to na uwadze parkując samochód. Unikamy stania pod drzewami, słupami wysokiego napięcia, w miarę możliwości chowamy samochód pod zadaszeniem. Jeśli w trakcie podróży rozpocznie się ulewa ograniczająca widoczność to lepiej zjechać w bezpieczne miejsce na poboczu niż kontynuować jazdę. Jeśli nie ma takiej możliwości – lepiej powoli jechać z włączonymi wszystkimi światłami, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze. Oczywiście należy wtedy zwracać również podwójną uwagę na inne poruszające się samochody. Powoli i bezpiecznie – bez paniki i nadmiernego pośpiechu.
Jeśli właściwie przygotujemy samochód na lato i będziemy się przy tym wszystkim zachowywać odpowiedzialnie, to wszystko powinno działać tak, jak powinno. Odpowiedzialność – to słowo klucz w przypadku użytkowania samochodu latem.