Jak-dbac-o-akumulator
Jak-dbac-o-akumulator
Poradnik Eksperta

Jak dbać o akumulator?

0

Akumulator to bardzo ważny element budowy, każdego pojazdu. Jeżeli jest użytkowany w odpowiedni sposób, może odpowiednio spędzać swoje zadanie przez kilka lat, bez konieczności, żadnej interwencji. Ważne jest jednak, to aby o niego dbać.

O czym należy pamiętać, aby akumulator dobrze działał przez lata?

Kierowcy zazwyczaj nie pamiętają o akumulatorze, aż do momentu kiedy, z jakiś powodów nie mogą odpalić samochodu. Aby jednak nie dopuścić do takiej sytuacji warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, jeśli kierowcy nie pokonują zbyt długich tras i ogólnie stosunkowo rzadko jeżdżą samochodem, powinni pamiętać o tym, żeby regularnie podładowywać akumulator. Jest to szczególnie ważne, kiedy poziom napięcia będzie niższy niż 12,5 W. W przypadku standardowych ogniw nie jest wskazane szybkie ładowanie. Warto wybierać opcje wolnego ładowania, jeżeli tylko istnieje taka możliwość. Aby, akumulator dobrze funkcjonował i nie uległ zniszczeniu nie można także doprowadzić do dużego rozładowania. Wiąże się to z nieodwracalnymi i poważnymi uszkodzeniami. Warto wspomnieć, że jeśli dojdzie do głębokiego rozładowania akumulatora w trakcie mrozów, obecny w nim elektrolit może zamarznąć i rozłamać obudowę, a następnie zalać i uszkodzić karoserię!

Ważną zasadą, której należy przestrzegać w trosce o dobry stan akumulatora, jest robienie przerw między próbami rozruchu. Zbyt długie kręcenie rozrusznikiem, może doprowadzić zarówno do uszkodzenia baterii jak i rozrusznika. Niezwykle istotne jest utrzymanie akumulatora w czystości. Wszelki brud i nieczystości zebrane na obudowie, mogą doprowadzić do szybkiego rozładowania baterii. Akumulator musi być także, odpowiednio i solidnie zamocowany w pojeździe. wszelkie drgania, słabsze i mocniejsze wstrząsy itd. mogą doprowadzić do zwarć i innych poważnych uszkodzeń. Warto przeprowadzać regularne kontrole stanu akumulatora i całej instalacji. Dzięki, temu można w zarodku wyeliminować wiele problemów, których konsekwencje w późniejszym czasie mogą być bardzo poważne. Zadbane akumulatory mogą spełniać wszystkie swoje funkcje przez naprawdę długi czas.

Akumulator w zimie

Zima to bardzo ciężka pora roku, dla każdego samochodu. Pojazdy są wtedy narażone na wiele niebezpieczeństw i problemów. W przypadku ujemnych temperatur, każdy akumulator zmniejsza swoją pojemność. Jest to jak najbardziej typowy proces, który wiąże się z koniecznością wymiany czy naprawy. Trzeba jednak wtedy zwracać szczególną uwagę, na to, żeby okresy postoju były odpowiednio długie, a stan i sposób konserwacji baterii był właściwy. Bardzo często w ziemie, samochody nie chcą odpalić, aby nie spotkać się z takim problemem można skorzystać w wielu rozwiązań. Przede wszystkim dobrze jest dodatkowo ocieplić akumulator np. specjalnym gąbkowym ocieplaczem, dostępnym w sklepach z częściami samochodowymi. Nie można dopuścić do tego, żeby bateria uległa całkowitemu rozładowaniu. Jeśli np. w uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zbyt duże śnieżyce czy siarczyste mrozy, samochód nie jest używany przez dłuższy czas, warto zdemontować akumulator i przechowywać go w odpowiednich warunkach. Natomiast, kiedy codziennie użytkuje się pojazd, powinno się regularnie sprawdzać jaki jest poziom elektrolitu i uzupełniać go jeśli tylko jest za niski. W utrudnionych warunkach atmosferycznych niezwykłe znaczenie ma też stan styku klem. Nie mogą być one niczym zanieczyszczone, ani niedokładnie dokręcone. Można je zabezpieczyć wazeliną. Dobrym pomysłem w okresie zimowym, jest także dokonywanie rozruchu silnika przy wciśniętym sprzęgle.

Uzupełnianie poziomu elektrolitu

Dbanie o stan akumulatora łączy się z kontrolowaniem poziomu elektrolitu. Jeżeli jest on za mały koniecznie trzeba go uzupełnić. Warto pamiętać, że poziom elektrolitu ulega znacznemu obniżeniu zwłaszcza podczas długich podróży, w wysokich temperaturach. W takich wypadkach, woda, która znajduje się w elektrolicie, paruje bardzo intensywnie. Skutkuje to zwiększenia poziomu kwasowości, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie sprawności akumulatora lub nawet jego całkowite zniszczenie.

Rozładowanie akumulatora

Jak wspomniano powyżej, nie powinno się dopuścić do sytuacji, kiedy akumulator zostanie w pełni rozładowany. Jedak jeżeli już do tego dojdzie, trzeba sobie spróbować ustalić przyczynę, którą może być m.in.:

  • awaria akumulatora,
  • nie wyłączenie świateł przez dłuższy czas,
  • zostawienie niedomkniętych drzwi,
  • awaria lub uszkodzenie alternatora,
  • awaria lub uszkodzenie głównego przekaźnika,
  • awaria lub uszkodzenie rozrusznika itd.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy akumulator jest tylko rozładowany, czy uległ nieodwracalnemu zniszczeniu. Nie zawsze wymagana jest wizyta u mechanika. Można spróbować użyć kabli rozruchowych. Jeśli jednak nie przynosi to efektów, koniecznie trzeba udać się do warsztatu, aby zdiagnozować problem oraz skontrolować stan całego układu. Niejednokrotnie może się okazać, że nie można już naprawić akumulatora, tylko trzeba go wymienić na nowy model.

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Jak długo powinno się ładować akumulator?

Poprzedni artykuł

Ciśnienie w oponach ma znaczenie także latem

Następny artykuł

Zobacz także