Jeśli nie uda nam się przedłużyć już żywotności akumulatora, pozostaje jedynie włączyć ekomyślenie w ramach pozbycia się go i oddania do punktu sprzedaży lub zbiórki.
Jeśli nie uda nam się przedłużyć już żywotności akumulatora, pozostaje jedynie włączyć ekomyślenie w ramach pozbycia się go i oddania do punktu sprzedaży lub zbiórki.
Poradnik Eksperta

Czym jest ekomyślenie w kwestii użytkowania akumulatora?

0

Chociaż akumulator to niezbędne wyposażenie nie tylko w przypadku samochodu i jego wynalezienie było dla ludzkości niezwykle pożyteczne, to już sam jego skład chemiczny nie jest tak przyjazny, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Elektrolit, ołów i lit to substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zadbanie, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, a co za tym idzie, aby jego produkcja nie musiała wzrastać wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem. Jak więc ekomyślenie przekłada się w praktyce na użytkowanie tego źródła prądu?

Ekomyślenie w doborze odpowiedniego akumulatora i odpowiednim użytkowaniu

Dobry akumulator to nie taki, który jest najdroższy i najnowocześniejszy, ale taki, który najdłużej nam posłuży. W tym celu powinien być dobrany według zaleceń producenta konkretnie do naszego samochodu. Przy wyborze powinniśmy się także kierować stylem jazdy, częstotliwością jeżdżenia, długością tras, a nawet własnym podejściem do regularnych przeglądów. Warto skorzystać z porady ekspertów, którzy doradzą, jak dobrać akumulator nie tylko pod względem potrzeb auta i tego, jak je wykorzystujemy, ale biorąc również pod uwagę klimat i panujące w nim temperatury. Ekomyślenie w kwestii użytkowania polega na odpowiednim traktowaniu tego źródła prądu w przypadkach, kiedy ono samo nie może zadbać o swój poziom energii. Jeśli jeździmy sporadycznie i na krótkich odcinkach powinniśmy sprawdzać stan akumulatora co pół roku, ponieważ nie jest on w stanie dostatecznie się naładować i konieczne może być korzystanie z prostownika nawet co kwartał. Natomiast jeżeli nie korzystamy z auta wcale, należy doładowywać go przynajmniej raz w miesiącu.

Ekomyślenie podczas kontroli i wymiany akumulatora

Samodzielne sprawdzanie, rozbieranie i wymienianie akumulatora może wiązać się z jego uszkodzeniem, co z kolei prowadzi do wycieku bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji toksycznych. Jednocześnie nie mając doświadczenia ani fachowej wiedzy na ten temat, możemy przy okazji wyrządzić szkody we własnym samochodzie. Chociaż kontrole i konserwacja źródła prądu są jak najbardziej wskazane dla jego prawidłowego funkcjonowania, powinniśmy korzystać w tym zakresie z profesjonalnej pomocy mechanika lub sprzedawcy. Podobnie jest z montażem nowego egzemplarza, który równie łatwo uszkodzić, kiedy nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w tym temacie. Nie bez znaczenia jest także prawidłowe ładowanie akumulatora odpowiednim prostownikiem i pilnowanie sprawności alternatora.

Jeśli nie uda nam się przedłużyć już żywotności akumulatora, pozostaje jedynie włączyć ekomyślenie w ramach pozbycia się go i oddania do punktu sprzedaży lub zbiórki. Produkt tego typu jest prawie w stu procentach przetwarzany, w związku z czym jego recykling przynosi środowisku wiele korzyści. Nauczeni błędami w użytkowaniu starego akumulatora, powinniśmy podczas zakupu nowego dokładnie przestrzegać zaleceń producenta i wybrać model odpowiadający zapotrzebowaniu naszego auta na energię elektryczną. Następnie podczas jego użytkowania korzystać z usług mechaników i sprzedawców, posiadających doświadczenie w przeglądach i konserwacji tego typu wyposażenia, a także pamiętać o regularnym i poprawnym ładowaniu.

Brak ocen

Będzie nam miło jeśli zostawisz swoją ocenę

Jak przygotować akumulator do zimy ?

Poprzedni artykuł

Mercedes i jego ambitne plany ekologiczne na najbliższe 20 lat

Następny artykuł

Zobacz także